Posiadanie własnej firmy, zero obowiązku pracy na etacie u prywatnego przedsiębiorcy, niezależność to niektóre z korzyści prowadzenia działalności gospodarczej. Taki sposób zarabiania pieniędzy stanowi wyjątkowo kuszące rozwiązanie dla wielu z nas. Jak jednak zacząć i o czym należy pamiętać przy zakładaniu własnej firmy?
Wybór formy działalności oraz rejestracja firmy
Na samym początku powinniśmy zastanowić się, jaka forma działalności gospodarczej będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Do wyboru mamy m.in. różne rodzaje spółek bądź samozatrudnienie. Jeśli podejmiemy już decyzję, rejestrujemy naszą firmę – należy wypełnić formularz CEIDG-1, dzięki któremu dopełnimy wszystkich formalności (m.in. nasze dane, forma działalności, wniosek o wpis do REGON oraz zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego NIP) na jednym dokumencie.
Co robimy po zarejestrowaniu naszej firmy?
Wówczas musimy zarejestrować się jako podatnik podatku VAT w urzędzie skarbowym. Jeśli chodzi o ZUS, odpowiedni druk (ZZA lub ZUS ZUA) zwykle składamy wraz z formularzem CEIDG-1. Kiedy jednak nie złożyliśmy tych dokumentów wraz z formularzem rejestracji, musimy udać się do ZUS w terminie do 7 dni od rejestracji i tam złożyć druk zgłoszeniowy.