Car sharing coraz popularniejszy w Polsce

Wygoda, możliwość skorzystania z samochodu nawet na bardzo krótki czas, dostęp za pośrednictwem aplikacji na smartfonie – to najważniejsze zalety car sharingu. Popularność tej usługi w Polsce rośnie, chociaż wciąż jest to nowość na rodzimym rynku.

Car sharing – dlaczego warto?

Wymienić można wiele przesłanek przemawiających na korzyść car sharingu. Usługa polegająca na wynajmowaniu samochodów na minuty jest z punktu widzenia klienta bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie musi on wywiązywać się z licznych obowiązków narzucanych kierowcom na mocy przepisów. Przeglądy, tankowanie, naprawy, ubezpieczenie – tym wszystkim zajmuje się usługodawca. Car sharing jest ponadto świetną alternatywą dla publicznego transportu. Przedstawiciele PANEK CarSharing, jednej z firm świadczących omawiane usługi w Polsce, zwracają też uwagę na aspekt ekologiczny. Jeden współdzielony samochód jest w stanie zastąpić kilka aut.

Car sharnig – skąd to się wzięło?

W Polsce car sharing obecny jest od 2016 r. Usługa ta ma jednak znacznie dłuższe tradycje. Za jej ojczyznę uważane są Niderlandy (dawniej Holandia) – tam właśnie rozwiązania z tego obszaru zostały wdrożone w praktykę. W latach 60-tych ubiegłego wieku w Amsterdamie funkcjonował system Witkar. Warto nadmienić, iż idea car sharingu pojawiła się już w latach 40-tych w Szwajcarii, niemniej pozostała jedynie teorią. Rozkwit car sharingu nastąpił wraz z rozwojem nowoczesnych technologii – sprawę ułatwiło rozpowszechnienie się smartfonów i programów pozwalających tworzyć aplikacje na telefony. Obecnie z omawianej usługi można korzystać dzięki iPhonom oraz telefonom z Androidem.

Car sharing w Polsce – usługa z przyszłością

Car sharing w Polsce to nowość, ale usługa ta ma ogromny potencjał. Stale wydłuża się lista miast, gdzie można wynająć auto na minuty. Kielce, Gdynia, Wrocław, Warszawa czy Kraków to przykłady takich ośrodków. Z car sharingu korzystają na razie mieszkańcy największych miast, jednak firmy funkcjonujące w tej branży mają w planach objęcie działalnością także i mniejszych miast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *