Brutto a netto, jakie są różnice?

Często podczas wyszukiwania ofert pracy napotykamy informacje o zarobkach, np. „2500 złotych brutto miesięcznie”. Przyszły pracownik musi wówczas pamiętać, że nie stanowi to kwoty, jaka zostanie mu wypłacona. Pieniądze, które dostajemy przy wypłacie są to kwoty netto (tzw. „na rękę”).

Jeśli chodzi o życie codzienne, ceny brutto oraz netto spotykamy również podczas zakupów w sklepie czy podczas wymiany naszych pieniędzy na daną usługę (np. strzyżenie u fryzjera). Jakie są więc różnice pomiędzy tymi pojęciami?

Różnice między brutto a netto w przypadku wypłacania wynagrodzeń

Wynagrodzenie dla pracownika brutto jest to wynagrodzenie, które następnie zostanie pomniejszone o składki ZUS (emerytalne, chorobowe, rentowe) oraz podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Otrzymany wynik to kwota, którą pracodawca wypłaci swojemu pracownikowi.

Różnica między brutto a netto w przypadku cen towarów oraz usług

Cena brutto jest ceną, którą (jako klienci) musimy zapłacić. Składa się ona z kwoty informującej o wartość danego towaru lub usługi oraz z doliczonego podatku VAT. Cena netto z kolei stanowi wartość towaru czy usługi, już bez doliczania podatku VAT.

Jeśli chodzi o opakowania, również możemy spotkać się z podziałem na brutto i netto. W tym przypadku brutto jest to masa produktu wraz z masą opakowania (tzw. tara), a netto to masa produktu bez opakowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *