Wzrost znaczenia faktoringu – krótkoterminowe finansowanie dostaw i usług

Popularność faktoringu w Polsce cały czas rośnie. Narzędzie, które początkowo było nowością dla największych firm, stało się łatwiej dostępne i stanowi możliwość krótkoterminowego finansowania dostaw towarów oraz usług. Co wpływa na rosnące zainteresowanie odsprzedażą nieopłaconych faktur? Jakie są zalety faktoringu i jak mogą wspierać współczesny biznes?

Jak działa faktoring?

Faktoring to umowa pomiędzy przedsiębiorcą (faktorantem), a firmą lub instytucją udzielającą finansowania (faktorem) polegająca na przekazaniu faktur z odroczonym terminem płatności (nie mogą być jednak przeterminowane). Faktor w zamian za fakturę wypłaca firmie pieniądze, ale wysokość tej kwoty uzależniona jest od warunków umowy (może to być np. 80 czy 90% brutto). W uproszczeniu można powiedzieć, że faktoring to szybka zamiana faktury na gotówkę w zamian za pobraną opłatę. W ten sposób przedsiębiorstwa mogą uzyskać pieniądze nawet tuż po dokonaniu sprzedaży swoich towarów czy wykonaniu usług – bez konieczności długiego oczekiwania na płatność od kontrahenta.

Sprawdzony sposób na poprawę płynności finansowej

Faktoring cieszy się rosnącą popularnością wśród przedsiębiorców, ponieważ pozwala szybko poprawić płynność finansową firmy (tzw. cash flow). Dzięki podpisaniu umowy z faktorem, przedsiębiorcy mogą skrócić czas oczekiwania na pieniądze z wystawionych faktur. Obecnie w coraz większej liczbie branż stosuje się tzw. kredyt kupiecki. Oznacza to, że terminy płatności za dostarczone towary lub usługi mogą sięgać nawet 60-90 dni. Tak długi czas oczekiwania na płatność dla mniejszych firm może być poważnym wyzwaniem, ponieważ gotówka potrzebna jest na bieżącą działalność i regulowane stałych zobowiązań (rachunki za lokal, podatki, składki ZUS, wynagrodzenia pracowników).

Często dłuższe oczekiwanie na płatności może doprowadzić nawet do przestojów w produkcji. Brak gotówki na zakup surowców potrzebnych do dalszych prac jest równoznaczny z poważnymi stratami. Faktoring pozwala odblokować środki zamrożone w fakturach, co chroni przed zatorami płatniczymi. Dzięki możliwości szybszego uzyskania pieniędzy z wystawionych faktur wiele niewielkich firm ma szansę nie tylko na dalszy rozwój, ale i na przetrwanie na konkurencyjnym rynku. Tego typu umowy często chronią mikro-działalności przed koniecznością ich zawieszenia.

Możliwość otrzymania środków bez prześwietlania zdolności kredytowej

Wielu początkujących przedsiębiorców boryka się z brakiem gotówki na inwestycje. To blokuje dalszy rozwój firmy, nie pozwala zwiększać konkurencyjności na rynku i budować marki. Jednocześnie banki nieprzychylnym okiem patrzą na start-upy. Ich potencjał może być wprawdzie duży, ale dobry biznes plan niewiele pomoże, gdy przedsiębiorstwo nie posiada historii kredytowej. Z tego powodu wnioski o pożyczki i kredyty obrotowe czy inwestycyjne bardzo często są odrzucane. Procedury weryfikacyjne banku pokazują, że oszacowanie potencjalnego ryzyka braku spłaty rat jest duże.

Firmy faktoringowe najczęściej nie sprawdzają dokładnie zdolności kredytowej Klienta. Historia obrotów z dłuższego okresu czy pozytywne wpisy w BIK tak naprawdę mogą nie mieć większego znaczenia. Zabezpieczeniem pożyczki są bowiem wystawione faktury. Potrzebną gotówkę można zyskać szybko i bez skomplikowanych formalności, dostarczania zaświadczeń z ZUS, Urzędu Skarbowego i innych instytucji.

Wiele firm faktoringowych skróciło cały proces do absolutnie wymaganego minimum. Często o faktoring można wnioskować online – bez osobistych wizyt i oczekiwania w kolejkach do okienek. Dla wielu zapracowanych przedsiębiorców, przytłoczonych codziennymi obowiązkami, ma to naprawdę duże znaczenie. Mobilność faktorów i ich dopasowanie do zmian zachodzących w świecie biznesu sprawia, że popularność faktoringu cały czas rośnie.

Możliwość przeznaczenia pozyskanej gotówki na dowolny cel

Przy zaciąganiu kredytów inwestycyjnych w bankach należy przedstawić dokładny biznes plan. Tutaj inwestycje muszą zostać potwierdzone. Faktoring pozwala zyskać gotówkę i przeznaczyć ją na dowolny cel. Faktorzy nie sprawdzają, jak wypłacone pieniądze zostały zużytkowane, czy rzeczywiście doszło do konkretnej inwestycji. Przedsiębiorca bez obaw może przeznaczyć je zarówno na zakup towarów, maszyn, sprzętu czy potrzebnych pojazdów, jak i zapłacenie wynagrodzeń pracownikom lub inne bieżące opłaty firmy. To daje dużą elastyczność i komfort, który szczególnie ważny jest przy działalności w niewielkiej skali, gdy jeden czy dwa nieprzewidziane wydatki mogą zachwiać firmowym budżetem.

Sprawdzenie wiarygodności kontrahentów

O rosnącej popularności faktoringu przesądza także to, że wielu przedsiębiorców obecnie ma problem z nierzetelnymi kontrahentami. Firmy faktoringowe, które przejmują niezapłacone faktury jako zabezpieczenie pożyczki, dokładnie sprawdzają wiarygodność kontrahentów, na których wystawione są dokumenty. Faktorant otrzymuje więc informację zwrotną, którą może wykorzystać w swoich dalszych kontaktach biznesowych. W ten sposób można uniknąć współpracy z nieuczciwymi przedsiębiorstwami, które często opóźniają płatności. Przy niektórych umowach zapewnione jest nawet wsparcie windykacyjne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://www.aow.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *