Koszty prowadzenia firmy jednoosobowej

Firma jednoosobowa, nazywana inaczej samozatrudnieniem, jest wygodną formą działalności gospodarczej dla niewielkiego biznesu. Nie wymaga się rejestracji takiej firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ponadto, rejestracja w CEIDG jednoosobowej działalności gospodarczej jest całkowicie darmowa. Wyłącznie osoba fizyczna (posiadająca zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych, a także zdolność procesową i sądową) ma prawo założyć firmę jednoosobową. Co więcej, w przypadku tej działalności gospodarczej nie jest konieczne spisywanie umów, ustalanie minimalnego kapitału oraz ogłaszanie w monitorze sądowym.

Koszty związane z prowadzeniem firmy jednoosobowej: opłaty administracyjno-skarbowe oraz koszty związane z wypłacaniem wynagrodzeń

Opłaty administracyjno-skarbowe składają się na: podatki (w tym podatek dochodowy PIT oraz podatek VAT), składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli chcemy zatrudniać pracowników, musimy również pamiętać o środkach na wypłaty wynagrodzeń.

Bieżące koszty związane z prowadzeniem firmy

Kosztami, z którymi trzeba się liczyć przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, są bieżące koszty, czyli: wszystkie opłaty związane z najmem lokalu (czynsz, opłaty za media), abonament telefoniczny oraz internetowy, wyposażenie biura w meble, potrzebne materiały itd., samochody firmowe, kursy, szkolenia, reklama, obsługa księgowa.

Koszty prowadzenia firmy jednoosobowej
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *